Оцінка біологічної активності дерново-підзолистого ґрунту за застосування органічних технологій вирощування картоплі

Оцінка біологічної активності дерново-підзолистого ґрунту за застосування органічних технологій вирощування картоплі

Екологічний стан агроекосистем та здоров’я ґрунту визначається рівнем його біологічної активності. Одним з основних елементів біологізації сучасного землеробства є застосування біодобрив, основу яких складають живі культури і продукти метаболізму мікроорганізмів.

Представлене  дослідження сфокусовано  на вивченні впливу біодеструктора Екостерн на індекс екофізіологічного біорізноманіття мікробного комплексу  та  біологічну активність дерново-підзолистого ґрунту за органічного  вирощування картоплі.

Дослідження проводилися в умовах Західного Полісся на Волинській державній сільськогосподарській дослідній станції Інституту картоплярства НААН України на дерновопідзолистому супіщаному ґрунті, сорт картоплі – Партнер. 

У результаті проведених досліджень встановлено, що застосування біодеструктора Екостерн сприяло зростанню індексу екофізіологічного біорізноманіття, який позитивно сприятиме процесам керованої деструкції органічних решток, гумусоутворенню, вивільненню поживних речовин у ґрунт. 

Біологічна активність ґрунтових мікроорганізмів та загальна кількість бактерій у фазу сходів на 30% знижувались, що можна пояснити зменшенням активності патогенних мікроорганізмів за впливу біодеструктора.

Біодеструктор Екостерн мав позитивний вплив на чисельність вільноживучих діазотрофів, які здатні фіксувати атмосферний азот на 41-192 %, педотрофів – на 72-181% і мікроорганізмів, які використовують органічні форми азоту, – на 16- 36 %. 

Власне дослідження довели, що біодеструктор Екостерн є ефективним  інструментом для стимулювання біорізноманіття ґрунту та пригнічення розвитку патогенів за органічної технології  вирощуванні картоплі на дерново-підзолистих ґрунтах в умовах Західного Полісся. 

Хоменко Т. О., Тонха О. Л.

Ознайомитися з повною версією статті можна за посиланням: Assessment of the biological activity of derno-podzolic soil using organic technologies for potato cultivation